Co všechno je spojené s tlakovou zkouškou kanalizace? ✔ Je výhodnější používat vodu nebo vzduch? ✔ Přečtěte si celý článek na blogu.
Provádění tlakových zkoušek kanalizace upravuje norma ČSN 756909, která určuje způsob realizace bez pohledu na použitý trubní materiál a na způsob jeho uložení v technických kanálech nebo na různých konstrukcích. Tato norma platí také pro výtlačná potrubí odpadních vod.
Všechna potrubí veřejných sítí tak musí být před uvedením do provozu odzkoušena, aby byla prokázána pevnost a vodotěsnost potrubí, a tím i kvality a připravenosti celého systému na budoucí provozování.
Tlaková zkouška kanalizace obvykle probíhá ve 3 fázích:
Pokud dojde během tlakové zkoušky kanalizace k úniku nebo k jiným nežádoucím změnám v potrubí, dojde k ukončení zkoušky a potrubí je nutné opravit. Po odstranění závad se tlaková zkouška kanalizace opakuje od začátku.
Tlakové zkoušky kanalizace je podle zákona možné provádět vodou i vzduchem. Jaké jsou postupy a výhody?
V první řadě se provede vizuální kontrola části kanalizace, kterou je potřeba testovat. Dochází k revizi utěsnění přípojek.
Následuje osazení těsnících vaků a jejich napojení na zdroj vody.
Úsek kanalizace je zkontrolován při plnění vodou a odvzdušnění.
Zkušební nádoba je osazena a voda je doplněna na zkušební hladinu.
Úsek je kontrolován a doplňován po dobu nasákavosti materiálu
Zkouší se případný únik vody, který odhaluje netěsnost kanalizace
Zkouší se případný únik vody, který odhaluje netěsnost kanalizace
Je vystaven protokol o tlakové zkoušce kanalizace.
Přesným a legálním způsobem se v současnosti tato zkouška uskutečňuje vzduchem a kontinuálně. To v sobě skýtá následující výhody:
I když je tlaková zkouška kanalizace vodou nejrozšířenějším způsobem zkoušek, dodavatelé se postupně zaměřují na tlakovou zkoušku kanalizace vzduchem – ta lépe odhalí veškeré netěsnosti, minimalizuje škody například při narušení zdiva a může se provádět během celého roku, i v zimním období.
Během tlakové zkoušky kanalizace vodou lze sice snadno odhalit netěsnosti, ale únik vody může způsobit škody, například narušení elektroinstalací, nasáknutí materiálů apod. Při tlakové zkoušce kanalizace tlakem podobná rizika nehrozí.
Testování nového potrubí s pomocí tlakové zkoušky vzduchem je možné provádět v průběhu celého roku, tedy i v zimě, kdy teploty klesají hluboko pod bod mrazu. Odpadá i nebezpečí kluzkých míst na stavbě.
Tlaková zkouška kanalizace vzduchem je navíc ve srovnání s tlakovou zkouškou vodou mnohem jednodušší a rychlejší.
Ondřejova 592/11A
779 00 Olomouc
IČ: 42869668
DIČ: CZ42869668